Армии

De March of History
Révision de 22 octobre 2015 à 07:36 par Вилорп (discussion | contributions) (Плячкосване)

Aller à : navigation, rechercher

Армията е група, която се появява на картата и с нея може да се извършват военни и политически действия.

Конструкция на армията

Армията е съставена от един или повече полкове. Тези полкове са били мобилизирани в провинции, използвайки функционалността на някои сгради или с помощта на наемници.

Редовна армия

Редовните армии се тренират в тренировъчен лагер и неговите надстройки. Освен това може да изискват да има построена, конюшна, казарма или арена.

Название Цена Време за трениране в дни Изисквания Базов морал Месечна заплата Боен коефициент Специални умения
Милиционери 900 жълтици, 1 политическа точка и 10 оръжия 20 Тренировъчен лагер 30% 75 1
Пехотинци 1 500 жълтици, 1 политическа точка и 50 оръжия 60 Тренировъчен лагер 40% 125 1,5
Пиконосци 2 000 жълтици, 1 политическа точка, 50 оръжия и 25 желязо 120 Поделение 40% 167 2 Заменя пехотата. Има бонус от 50% срещу кавалерия
Стрелци 2 000 жълтици, 1 политическа точка, 50 оръжия и 50 дърво 60j Тренировъчен лагер и Дъскорезница 40% 167 1,5 Имат бонус от 100% в защита при обсада.
Английски стрелци 5 000 жълтици, 1 политическа точка, 50 оръжия и 100 дърво 150j Малка пещ и Полигон за стрелци 60% 417 3 Заменя стрелците. Има бонус от 100% срещу кавалерия.
Арбалетчии 3 000 жълтици, 1 политическа точка, 50 оръжия и 50 дърво 120 Малка пещ и Полигон за арбалетчии 60% 250 3 Заменят стрелците. Имат бонус от 200% в защита при обсада.
Аркебузлии 5 000 жълтици, 2 политически точки, 100 оръжия, 50 желязо и 100 селитра 365 Генерален щаб 60% 417 4 Заменя английските стрелци и арбалетчиите. Има бонус от 100% срещу кавалерия.
Кавалеристи 2 000 жълтици, 1 политическа точка, 50 оръжия и 25 желязо 100 Тренировачен лагер и конюшна 60% 167 2  ?Виждат на 2 полета? Двойна скорост. 1/3 сила при обсада и щурм на крепости.
Рицари 3 000 жълтици, 2 политически точки, 50 оръжия и 50 желязо 365 Голяма казарма и арена 80% 250 4 Двойна скорост. 1/3 сила при обсада и щурм на крепости.
Елитни рицари 3 500 жълтици, 2 политически точки, 100 оръжия и 100 желязо 365 Голямо поделение и арена 80% 292 5 Заменя рицарите. Двойна скорост. 1/3 сила при обсада и щурм на крепости.

Когато се наемат войници от дадена провинция те директно се изваждат от броя на населението, а моралът на града пада с половин сърце. Намаляването на населението директно намалява и събраните пари от данъци. Затова е препоръчително да се наемат войници от провинции с по-слаба икономика.

Пример:

  • Наемане на 50 мъже от провинция с икономически рейтинг 1,5 (панаир) ще намали приходите ви с 75 жълтици.
  • Наемане на 50 мъже от провинция с икономически рейтинг 1,1 (пазар) ще намали приходите ви с 55 жълтици.

Когато един полк е създаден то той автоматично се превръща в армия. Възможно е полковете да се обединяват в една по-голяма армия или по-голяма армия да се разделя на няколко по-малки. Тези действия са възможни единствено в територии контролирани от играчът или неговите съюзници.


Артилерия

Артилерийски единици се правят на плац за обсадни машини. Требушетите и бомбардите са скъпи, но не заемат от населението на провинцията. Обсадни машини са си машини и не могат да се движат, ако не бъдат включени в една армия, съдържащ хора. Те нямат морал и изчезват, ако не са в град или в армията (например: поради разпадането на армията). За да са ефективни обсадни оръжия в една армия, трябва да има по-малко равни на полкове с хора в нея. Обсадните машини се движат със скоростта на пехотата. Конните единици да могат да работят с обсадни машини, но скоростта им ще бъде редуцирана до тази на редова пехота.

Име Цена Време за създаване в дни Изисквания Сила Специални умения
Требушети 7 000 жълтици, 2 политически точки, 100 дърво и 100 камък 180 Плац за обсадни машини 1 Бонус от 100% при щурм.
Bombarde 7 000 жълтици, 2 политически точки, 100 желязо и 100 селитра 365 Полигон за обсадни машини 2 Бонус от 100% при щурм.

При щурмуване на крепост, силата им се удвоява (след това се подлага на същите корекции, както в останалите полкове).


Наемници

Както и редовните армии, наемници имат цена за наемане достигаща 80 000 жълтици за най-големите армии.

Наемниците са „готови за употреба”, и наброяват групи от 100 до 1000 войници (пехотинци или кавалеристи). Наемническите армии се водят като един единствен полк и не могат да бъдат местени от една армия към друга. Те могат да бъдат наети хановете и гостоприемниците в градовете. Макар и по-скъпи на месец, спрямо редовните войници, те не изискват политически точки.

Те пристигат при вас с нулев морал, който постепенно достига нормалната си стойност (не е възможно да се включи в последния момент, точно преди една битка, защото веднага ще дезертират). Ако не им се плаща всеки месец морала им пада рязко. Ако за период от две години, има два месеца, в които те не са получили заплати ви изоставят. Разпускането на наемниците влияе благотворно на приходите ви.

Наемническите армии не се смесват с редовните армии. Въпреки това по време на обсада, те участват в щурмуването, и се броят към войниците, необходими за започване на обсадата.

Наемническите армии не се допълват с хора, докато са на служба при някой. Следователно силата им постепенно намалява.

Армиите на наемници съществуват в един-единствен екземпляр. Когато една армия е наета, тя вече не е на разположение на останалите играчи докато не бъде освободена, унищожена или дезертира.

Разбитите наемнически армии не са достъпни, докато силата им не се възстанови напълно. Те се попълват с 5 души месечно.

Дезертиралите заради липса на заплати (преднамерено или не) наемници веднага са на разположение, дори ако силата им не е напълно възстановена. Те също възстановяват по 5 души месечно докато бъдат наети. Ако армията дезертира заради не плащане на заплати в следващите две години тя е недостъпна за наемане от семейството, от което са избягали. (това трябва да се провери дали е вярно!)

Действия на армиите

Движение

Една армия може да бъде преместена само от играча контролиращ семейството на което служи армията.

Дипломатически действия

Войските могат да се придвижат:

  • през провинции собственост на играча или такива на съюзнически семейства.
  • през провинции собственост на семейства с които е сключен договор за „Право на преминаване”.
  • през провинции собственост на противникови семейства, след изтичане на гратисния период.
  • през неутрални провинции.

Войските не могат да се придвижат през провинции на неутрални семейства.

Контролирани зони и възможни действия

Всяка една армия контролира съседните около нея 8 полета, в които няма град.

Не може да се навлезе в полета контролирани от армия на неутрален спрямо теб играч.

Битки

Когато две враждуващи армии се срещат (навлязат в контролирани от противника полета), на картата на света - битката се задейства автоматично. Тя продължава няколко игрални дни, докато една от двете армии не бъде унищожена.

Имайте предвид, че в случай на битка, захранващите линии са показани като прекъснати, това е нещо нормално (и логично, тъй като никой няма да обикаля с баките супа в средата на битката), те ще се възстановят щом битката приключи.

Може няколко съюзнически армии да се включат в битка, стига да стигнат на бойното поле в рамките на четири минути (един игрален ден). Ако закъснеят, то тяхното включване ще бъде отразено в някои от следващите дни на битката. Затова е препоръчително армиите ви да са възможно най-синхронизирани при движение. Разбира се, заради ограниченията в интерфейса няма как да дадете едновременно придвижване на няколко армии и това довежда до леко разминаване във времето.

Обсади

По време на войната, има възможност да обсадите противников град, в опит да го завладеете. За да направите това, просто придвижи армията си на въпросния град, и ще видиш опцията „започни обсада” в менюто на армията.

За започване на обсада, е необходимо да имаш достатъчно хора, което зависи от нивото на защита на конкретния град. Ако не разполагаш с достатъчно хора, няма да можеш да обсадиш града. За град притежаващ стена с бойници и кули има и изискване за минимална сила на артилерията.

Ако си успял да обсадиш града пред теб изникват два варианта:

  • Да изчакаш морала на защитниците да падне до край и те да отворят вратите на града.
  • Да щурмуваш града със сила. Това обаче е свързано с тежки загуби и се препоръчва само ако армията ти значително надвишава тази на защитниците.

Когато градът е превзет, получавате достъп до неговите ресурси, сгради и технологии, но си без политическо влияние, което означава, че приходите от него ще бъдат никакви до много ниски, освен това не може веднага от него да се наемат войници. Политическото влияние нараства само с 1% всяка година (до 80%). Нарастването има възможност да бъде фурсирано с по 10% годишно в замяна на една политическа точка. Процентите над 80 могат да се достигнат единствено с инвестиране на политически точки.

Полкове

Това е една група от 50 войника, която може да бъде обособена в самостоятелна армия или да е част от по-голяма такава. Един полк може да се възстанови, ако след края на битката в него е останал поне един човек.

Бележка: Терминът „полк” е временен.

Логистика

Разпускане

Накратко - разформироване на една армия. Ако искате да запазите някой от полкове от нея трябва да ги прехвърлите в друга армия или да създадете нова. Освободените наемници се връщат отново на борсата, а освободените поданици се връщат по родните места.

При разпускане на армия хранителните припаси в нея се губят! (не съм намерил някъде да е отбелязано колко припаси има в армията, та трябва да се провери това!)

Прехвърляне на полкове

Прехвърлянето на полкове между армиите може да се извърши само на собствена или на съюзническа територия. Освен това двете армии трябва да се намират на едно и също поле.

Полковете които се прехвърлят се маркират и от падащото меню се избира армията към която се насочват. Ако се избере „Нова армия”... ами ще бъде създадена нова армия.

В една армия може да има до 8 полка, като този лимит може да се повиши с развитие на технологиите.

Плащене

Както е посочено в таблицата по-горе, един полк има месечен разход, който се вади от вашите приходи и ако не бъде платен войниците може да дезертират. Разбира се, цената е пропорционална на войниците останали в полка. Тези суми се взимат на първия ден от месеца.

По същия начин, е необходимо да се хранят войските всеки месец в размер на 1/12 от броя на войниците от полка.

Точната формула е:

(брой войници в армията / 12 месеца) = месечната консумация на храна от армията, закръглено нагоре до единица.


Полк, който разполага с 49 от 50 войници, ще вземе само 98% заплати и храна.

Когато не им се плаща, войниците губят от морала си, и в крайна сметка дезертират. Ако не се хранят това води до директна смъртност в полка.

Последните заплати се изискват преди събиране на данъците..

Плячкосване

Плячкосването позволява на армията да се снабди с провизии и да облекчи линиите за доставки, то е за сметка на провинцията в която се намира армията и нейния икономически коефициент намалява пропорционално на боря на войниците. Точната формула не е оповестена. (имам подозрения, че за момента това не е кодирано, евентуално плячкосване има само по време на обсада?)

Линии за доставки

...